You are here: School Information » Staff » Teaching Staff

Art, Design & Technology

Emma Godleman -

Technician

Dee Marston -

Teacher

Clare McCormick -

2nd in Department

Emma Prior -

Teacher

Dean Westbury -

Technician

Zoe Wright -

Subject Leader

ASDAN

Paula Hogston -

Teacher

Business Studies

Adrian Sturrock -

Subject Leader

Child Development

Samantha Mock -

Teacher (and English)

Computing

Denise Williams -

Subject Leader

Drama

Sarah Evans -

Teacher

Maria Gomez -

Subject Leader (and English)

Lisa Gould -

Teacher (and Drama)

Ilana Prieg -

Teacher (and SEND Team)

English

Abigail Cobb -

Teacher and Year Leader for Year 10

David Cockroft -

Teacher and Year Leader for Year 8

Patrick Donoghue -

2nd in Department

Maria Gomez -

Subject Leader (and Drama)

Andria Hanham -

Teacher and The Principal

Emma Jefford -

Teacher and SENCO

Samantha Mock -

Teacher (and Child Development)

Tony Rogerson -

Teacher and Vice Principal

Andrew Scott -

Teacher

Health & Social Care

David Emsden -

Teacher (and PE)

Elizabeth Moran -

Subject Leader (and teacher PE)

Claire Taylor -

Teacher (and PE) and Year Leader for Year 11

Humanities

Lisa Gould -

Teacher (and Drama)

Matthew Herzberg -

Teacher (History)

Jane Hinge -

Subject Leader (History)

Grainne Kimmins -

Teacher (Religious Studies and Business)

Amy Maggs -

Teacher (History)

Victoria March -

Teacher (Geography)

Catherine Parry -

Teacher (Geography) and Year Leader for Sixth Form

Owen Roberts -

Teacher (History)

Darren Sharp -

Teacher (and Subject Leader for Religious Studies and Sociology)

Hannah Tongue -

Teacher and Vice Principal

Mathematics

Geoff Aylett -

Subject Leader

Ian Barker -

Teacher

Paul Miles -

Teacher (and PE) and Assistant Vice Principal

Rona Saif -

Teacher

Mel Sleeman-Barker -

2nd in Department

Modern Foreign Languages (MFL)

Anna Gracey -

Teacher

Charlotte Nash -

Subject Leader

Music

Amy De Sybel -

Teacher

Sinead O'Sullivan -

Subject Leader

Physical Education

Ashley Crowther -

Subject Leader

David Emsden -

Teacher

Shayne Harnett -

Teacher and Year Leader for Year 9

Leanne Keatley -

2nd in Department

Paul Miles -

Teacher (and Maths) and Assistant Vice Principal

Elizabeth Moran -

Teacher and Subject Leader for Health & Social Care

Jeremy Robinson -

Teacher and School Sports Partnership Coordinator

Claire Taylor -

Teacher and Year Leader for Year 11

Jenny Thompson -

Teacher and Assistant Vice Principal

PSHCE & Citizenship

Chris Penson -

Subject Leader (and teacher Science)

Psychology

Ashley Gonera -

Teacher (and Science)

Sophie Kemp -

Subject Leader (and Science)

Religious Studies

Darren Sharp -

Subject Leader (and Subject Leader for Sociology and teacher Humanities)

Grainne Kimmins -

Teacher (and Business)

Science

Kirsten Brown -

2nd in Department

Tracey Doolan -

Teacher

Mary Grant -

Technician

Ashley Gonera -

Teacher (and Psychology)

Sophie Kemp -

Subject Leader (and Subject Leader for Psychology)

Herbert Lewis -

Teacher

Christopher Penson -

Teacher and

Critical Thinking, PSCHE & Careers Education Coordinator

Lorraine Shillam -

Technician

Sociology

Darren Sharp -

Subject Leader (and Subject Leader for Religious Education and teacher of Humanities)